gnome-libs-1.0.17 (G1.0.50) - en to da translation catalogue (293 entries)

en:   - OK? (yes or no)
da:   - OK? (ja eller nej)

en:  (press return)
da:  (tryk retur)

en:  (yes or no)
da:  (ja eller nej)

en: %a %b %d %T %Y
da: %a %d %b %T %Y

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ulovligt flag -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: flaget '%s' er tvetydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: flaget '%s' behøver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er tvetydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: flaget behøver et argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
da: (Kun til internt brug) GOAD server ID at aktivere

en: About
da: Om...

en: About this application
da: Om denne applikation

en: Above Dock
da: Over Dok

en: Accept
da: Accepter

en: Accept run-together words
da: Godkend sammensatte ord

en: Accept the word for
    this session only
da: Godkend kun ordet
    for denne omgang

en: Add
da: Tilføj

en: Add/Set
da: Tilføj/Sæt

en: Advanced
da: Advanceret

en: Alternatives:
da: Alternativer:

en: Application "%s" (process %d) has crashed
    due to a fatal error.
    (%s)
da: Programmet "%s" (proces %d) er gået ned
    pga. en fatal fejl.
    (%s)

en: Apply
da: Anvend

en: Author:
da: Forfatter:

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Authors:
da: Forfattere:

en: Back
da: Tilbage

en: Basic
da: Basal

en: Below
da: Under

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: C_lear
da: Ryd

en: C_ut
da: Klip

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Calculator...
da: Lommeregner...

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
da: Kan ikke finde en hbox, bruger normal filvælger

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel Logout
da: Annullér logud

en: Check words longer than:
da: Tjeck ord længere end:

en: Choose an icon
da: Vælg et ikon

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the selection
da: Ryd det markerede

en: Close
da: Luk

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: Close the current window
da: Luk det aktuelle vindue

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Configure
da: Indstil

en: Configure the application
da: Indstil applikationen

en: Confirm
da: Godkend

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

en: Copyright (C) 1998
da: Ophavsret (C) 1998

en: Could not get name service!
da: Kunne ikke få navneservice!

en: Create New _Window
da: Opret nyt _Vindue

en: Create a new window
da: Opret et nyt vindue

en: Creating '/GNOME' context %s %d
da: Opretter '/GNOME' kontekst %s %d

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
da: Opretter '/GNOME/Servers' kontekst %s %d

en: Cu_t
da: Klip

en: Cut
da: Klip

en: Cut the selection
da: Udklip det markerede

en: Date
da: Dato

en: Default Pixmap
da: Standard billede

en: Delete
da: Slet

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Disable connection to session manager
da: Afbryd forbindelse til sessionhåndteringen

en: Disable sound server usage
da: Deaktiver brug af lydserver

en: Discard accepted words on kill
da: Smid godkendte ord væk ved drab

en: Display brief usage message
da: Giv en kort brugsbeskrivelse

en: Dock
da: Dok

en: Documentation:
da: Dokumentation:

en: Don't use X shared memory extension
da: Brug ikke X-udvidelse for delt hukommelse

en: Down
da: Ned

en: ERROR:
da: FEJL:

en: E_xit
da: _Afslut

en: Edit
da: Redigér

en: Enable sound server usage
da: Aktiver brug af lydserver

en: Enable tooltips
da: Slå værktøjstips til

en: End the current game
da: Afslut det aktuelle spil

en: Error
da: Fejl

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Fejl i flag %s: %s.
    Kør '%s --help' for at se en liste over mulige kommandolinie flag.

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: Failed to obtain CORBA authentication cookie, exiting
da: Kunne ikke skaffe CORBA godkendelsesinfokage, afslutter

en: Failed to open CORBA cookie file (%s) for writing: %s
da: Kunne ikke åbne CORBA infokagefil (%s) til læsning: %s

en: Failed to open CORBA cookie file `%s': %s
da: Kunne ikke åbne CORBA infokagefil '%s': %s

en: Failed to read CORBA cookie file `%s': %s
da: Kunne ikke læse CORBA infokagefil '%s': %s

en: Failed to write CORBA cookie file (%s): %s
da: Kunne ikke skrive CORBA infokagefil (%s): %s

en: Failed to write CORBA cookie to `%s': %s
da: Kunne ikke skrive CORBA infokage til '%s': %s

en: Fi_les
da: Fi_ler

en: Fi_les/
da: Fi_ler/

en: File
da: Filer

en: Find _Again
da: Find igen

en: Finish
da: Færdig

en: Fixed Position
da: Fast placering

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Info
da: Skriftinfo

en: GNOME Options
da: GNOME alternativer

en: GOAD ID of the server to activate
da: GOAD ID på server som skal aktiveres

en: Gdk debugging flags to set
da: GDK aflusningsflag at sætte

en: Gdk debugging flags to unset
da: Gdk aflusningsflag at fjerne

en: Get a hint for your next move
da: Få et tip til dit næste træk

en: Get config entry
da: Skaf konfig-element

en: Gtk+ debugging flags to set
da: GTK+ aflusningsflag at sætte

en: Gtk+ debugging flags to unset
da: GTK+ aflusningsflag at fjerne

en: Help
da: Hjælp

en: Hidden
da: Skjult

en: Host:port on which the sound server to use is running
da: Vært:port som den anvendte lydserver kører på

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
da: jeg kunne ikke finde nogen installerede tjenester. Enten har du
    ingen tjenester installeret, eller jeg kender ikke stien til dem.
    I alle tilfælde bør du tjekke din GNOME installation.

en: ID under which GOAD knows this server
da: ID som GOAD kender denne server under

en: Icon:
da: Ikon:

en: If you choose a font it will appear here
da: Hvis du vælger en skrifttype vises den her

en: Ignore on Arrange
da: Udelad ved arrangér

en: Ignore this word
    this time only
da: Ignorer kun ordet
    for denne gang

en: Indent
da: Indryk

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert the word
    in your personal dictionary
da: Indsæt ordet
    i din personlige ordbog

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
da: Indsæt ordet
    i din personlige ordbog
    (hvis der er både store og
    små bogstaver skal de bevares)

en: Insert with case
da: Indsæt med kasus

en: Ispell command:
da: Ispell-kommando:

en: Kill ispell process
da: Dræb ispell-proces

en: Language
da: Sprog

en: Layer:
da: Lag:

en: Load an additional Gtk module
da: Indlæs et ekstra GTK modul

en: Loading Icons...
da: Henter ikoner...

en: Main dictionary:
da: Hovedordbog

en: Make X calls synchronous
da: Gør X-kald synkrone

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Maximized Horizontal
da: Maksimeret vandret

en: Maximized Vertical
da: Maksimeret lodret

en: Menu Accelerator Keys
da: Menu-genvejstaster

en: Menu Item
da: Menupunkt

en: Message
da: Meddelelse

en: Minimized
da: Minimeret

en: Modify the file's properties
da: Modificér filens egenskaber

en: Multiple segmentation faults occurred; can't display error dialog
da: Indtil flere segmentationsfejl opstod; kan ikke vise fejldialogboks

en: Name
da: Navn

en: Name/Comment translations:
da: Navn/Kommentar-oversættelse:

en: Name:
da: Navn:

en: New...
da: Ny...

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No Icon
da: Ikon

en: No Image
da: Intet billede

en: Numbered List
da: Nummereret liste

en: On Top
da: Ovenpå

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open...
da: Åbn...

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: Personal dictionary:
da: Personlig ordbog:

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Please visit the GNOME Application Crash page for more information
da: Besøg venligst GNOME applikations crash siden for mere information

en: Preferences...
da: Indstillinger...

en: Prev
da: Forrige

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Print S_etup...
da: U_dskriftsindstillinger...

en: Print the current file
da: Udskriv den aktuelle fil

en: Print...
da: Udskriv...

en: Program class as used by the window manager
da: Programklasse som brugt af vindueshåndteringen

en: Program name as used by the window manager
da: Programnavn som brugt af vindueshåndteringen

en: Progress
da: Fremgang

en: Properties...
da: Egenskaber...

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quit
da: Afslut

en: Redo
da: Gentag

en: Redo the undone action
da: Gentag sidste fortrudte handling

en: Redo the undone move
da: Gentag det fortrudte træk

en: Remove
da: Fjern

en: Replace
da: Erstat

en: Replace a string
da: Erstat en tekststreng

en: Replace the word
da: Erstat ordet

en: Repository ID of the server to activate
da: GemmestedsID på server som skal aktiveres

en: Repository ID under which GOAD knows this server
da: GemmestedsID som GOAD kender denne server under

en: Restart the game
da: Start spillet forfra

en: Revert to a saved version of the file
da: Gå tilbage til den sidst gemte version af filen

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: Save
da: Gem

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil under et andet navn

en: Score
da: Stilling

en: Scores...
da: Stilling...

en: Search again for the same string
da: Gentag søgning efter samme tekststreng

en: Search for a string
da: Søg efter en tekststreng

en: Select
da: Vælg

en: Select Color
da: Vælg farve

en: Select dictionary
da: Vælg ordbog

en: Select everything
da: Vælg alt

en: Select file
da: Vælg fil

en: Session management options
da: Indstillinger for sessionshåndtering

en: Set Layer
da: Sæt lag

en: Set Skip
da: Sæt udeladelser

en: Set State
da: Sæt status

en: Set Workspace
da: Sæt arbejdsbord

en: Set config entry
da: Indstil config-element

en: Setup Page...
da: Sideopsætning...

en: Setup the page settings for your current printer
da: Indstil sideopsætning for din aktive printer

en: Shaded
da: Oprullet

en: Show font size
da: Vis skriftstørrelse

en: Show this help message
da: Vis denne hjælpetekst

en: Simple test app to check how the WIN_HINTS work.
    And to test the gnome_win_hints_* functions for errors. :)
da: Simpelt testprogram til at checke om WIN_HINTS virker.
    Og til at teste gnome_win_hints_* funktioner for fejl. :)

en: Skip
da: Spring over

en: Skip Focus
da: Må ikke få fokus

en: Skip Taskbar / WinList
da: Udelad i Opgavelinie / Winliste

en: Skip Toggles:
da: Udelad til/fra:

en: Skip Window Menu
da: Udelad i vinduesmenu

en: Sort by correctness
da: Sorter efter korrekthed

en: Specify prefix of saved configuration
da: Angiv præfiks på gemt konfiguration

en: Specify session management ID
da: Angiv id for sessionskontrol

en: Spell
da: Stavning

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: State Toggles:
da: Status til/fra:

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Table Borders
da: Tabelkanter

en: Table Fill
da: Tabelfyld

en: The GNOME Session Manager (process %d) has crashed
    due to a fatal error (%s).
    When you close this dialog, all applications will close and your session will exit.
    Please save all your files before closing this dialog.
da: GNOME sessionshåndteringen (proces %d) er gået ned
    pga. en fatal fejl (%s).
    Når du lukker denne dialogboks, bliver alle åbne programmer
    lukket ned og din session bliver afsluttet.
    Gem venligst alle dine filer før du lukker denne dialogboks.

en: The user chose No/Cancel with data:
da: Brugeren valgte Nej/Annuller med data:

en: The user chose Yes/OK with data:
da: Brugeren valgte Ja/OK med data:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
da: Ordet '%s'
    findes ikke i ordbogen.
    Fortsæt alligevel?

en: This is an hbox with pixmap and text
da: Dette er en hbox med billede og tekst

en: Top Ten
da: Top 10

en: Try this before using:
da: Prøv dette før brug:

en: Un-Indent
da: Af-indryk

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd sidste handling

en: Undo the last move
da: Gør det sidste træk om

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Up
da: Op

en: Usage: gnome_segv appname signum
da: Brug: gnome_segv appnavn signum

en: Use Font in button with size
da: Brug skrift i knap med størrelse

en: User
da: Bruger

en: Valid chars in words:
da: Gyldige tegn i ord:

en: View the scores
da: Vis stillingen

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Weird number in reply callback
da: Mærkeligt nummer i tilbagekald

en: Word:
da: Ord:

en: Workspaces:
da: Arbejdsborde:

en: X display to use
da: X-skærm som skal bruges

en: Yes
da: Ja

en: _About...
da: _Om...

en: _Close
da: _Luk

en: _Close This Window
da: _Luk dette vindue

en: _Copy
da: Kopiér

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Edit/
da: R_edigér/

en: _End game
da: Afslut spill_et

en: _File
da: _Filer

en: _File/
da: _Filer/

en: _Game
da: Spil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Help with this
da: _Hjælp med dette

en: _Hint
da: Tip

en: _New
da: _Ny

en: _New game
da: _Nyt spil

en: _New/
da: _Ny/

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Paste
da: Indsæt

en: _Pause game
da: _Pause

en: _Preferences...
da: _Indstillinger...

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Properties...
da: Egenskaber...

en: _Redo
da: Gentag

en: _Redo move
da: Gentag t_ræk

en: _Replace...
da: E_rstat...

en: _Restart game
da: Sta_rt forfra

en: _Revert
da: Fo_rkast

en: _Save
da: _Gem

en: _Scores...
da: _Stilling...

en: _Select All
da: Vælg _alle

en: _Settings
da: Op_sætning

en: _Settings/
da: Op_sætning/

en: _Undo
da: Fortr_yd

en: _Undo move
da: Fortryd træk

en: _View
da: _Visning

en: _View/
da: _Visning/

en: _Windows
da: _Vinduer

en: _Windows/
da: _Vinduer/

en: get
da: skaf

en: no
da: nej

en: set
da: indstil

en: y
da: j

en: yes
da: ja
