gnome-libs 1.0.12 - en to el translation catalogue (283 entries)

en:   - OK? (yes or no)
el:  - ÅíôÜîåé? (íáß Þ ü÷é)

en:  (press return)
el:  (ðéÝóôå Return)

en:  (yes or no)
el:  (íáß Þ ü÷é)

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: ìç åðéôñåðüìåíç åðéëïãÞ -- %c'

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: Üêõñç åðéëïãÞ -- %c'

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `%c%s' äå äÝ÷åôáé üñéóìá

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: ç åðéëïãÞ `%s' åßíáé áóáöÞò

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `%s' áðáéôåß üñéóìá

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `--%s' äå äÝ÷åôáé üñéóìá

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: ç åðéëïãÞ `-W %s' äÝí åðéôñÝðåé üñéóìá

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: ç åðéëïãÞ `-W %s' åßíáé áóáöÞò

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: ç åðéëïãÞ áðáéôåß üñéóìá -- %c'

en: %s: unrecognized option `%c%s'
el: %s: Üãíùóôç åðéëïãÞ `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
el: %s: Üãíùóôç åðéëïãÞ `--%s'

en: (Internal use only) GOAD server ID to activate
el: (Ìüíï ðñïò åóùôåñéêÞ ÷ñÞóç) Êùäéêüò åîõðçñÝôç GOAD ðñüò åíåñãïðïßçóç

en: About
el: Ðåñß

en: About this application
el: Ó÷åôéêÜ ìå ôçí åöáñìïãÞ

en: Accelerator
el: Óõíôüìåõóç

en: Accept
el: Áðïäï÷Þ

en: Accept run-together words
el: Áðïäï÷Þ óõíåíùìÝíùí ëÝîåùí

en: Accept the word for
    this session only
el: Áðïäï÷Þ ôçò ëÝîçò ìüíï
    ãéá ôçí ôñÝ÷ïõóá óõíåäñßá

en: Add
el: ÐñïóèÞêç

en: Advanced
el: Ãéá ðñï÷ùñçìÝíïõò

en: Alternatives:
el: ÐñïôÜóåéò:

en: Apply
el: ÅöáñìïãÞ

en: Author:
el: ÓõããñáöÝáò:

en: Authors:
el: Óõããñáöåßò:

en: Authors:
el: Óõããñáöåßò:

en: Basic
el: ÂáóéêÝò

en: Browse...
el: Åîåñåýíçóç...

en: CLASS
el: ÔÁÎÇ

en: C_lear
el: _Êáèáñéóìüò

en: C_ut
el: _ÁðïêïðÞ

en: Calculator
el: Áñéèìïìç÷áíÞ

en: Calculator...
el: Áñéèìïìç÷áíÞ...

en: Calendar
el: Çìåñïëüãéï

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
el: Äåí âñÝèçêå hbox, ÷ñçóéìïðïéþ áðëÞ åðéëïãÞ áñ÷åßùí

en: Cancel
el: ¶êõñï

en: Cancel Logout
el: Áêýñùóç ôåñìáôéóìïý

en: Check words longer than:
el: ¸ëåã÷ïò ëÝîåùí ìå ìÞêïò ôïõëÜ÷éóôïí:

en: Choose an icon
el: ÅðéëïãÞ åéêïíéäßïõ

en: Clear
el: Êáèáñéóìüò

en: Clear the selection
el: Êáèáñéóìüò ôçò åðéëïãÞò

en: Close
el: Êëåßóéìï

en: Close the current file
el: Êëåßóéìï ðáñüíôïò áñ÷åßïõ

en: Close the current window
el: Êëåßóéìï ðáñüíôïò ðáñáèýñïõ

en: Command:
el: ÅíôïëÞ:

en: Comment:
el: Ó÷üëéï:

en: Configure
el: ÐáñÜìåôñïé

en: Configure the application
el: Êáèïñéóìüò ðáñáìÝôñùí ôçò åöáñìïãÞò

en: Confirm
el: Åðéâåâáßùóç

en: Copy
el: ÁíôéãñáöÞ

en: Copy the selection
el: ÁíôéãñáöÞ ôçò åðéëïãÞò

en: Could not get name service!
el: Äå âñÝèçêå ç õðçñåóßá ïíïìÜôùí!

en: Create New _Window
el: _ÍÝï ÐáñÜèõñï

en: Create a new window
el: Äçìéïõñãßá íÝïõ ðáñáèýñïõ

en: Creating '/GNOME' context %s %d
el: Äçìéïõñãßá ðåñéâÜëëïíôïò %s %d óôï '/GNOME'

en: Creating '/GNOME/Servers' context %s %d
el: Äçìéïõñãßá %s %d óôï '/GNOME/Servers'

en: Cu_t
el: _ÁðïêïðÞ

en: Cut
el: ÁðïêïðÞ

en: Cut the selection
el: ÁðïêïðÞ ôçò åðéëïãÞò

en: Date
el: Çì/íßá

en: Default Pixmap
el: ÐñïêáèïñéóìÝíç åéêüíá

en: Delete
el: ÄéáãñáöÞ

en: Desktop
el: ÅðéöÜíåéá ãñáöåßïõ

en: Disable connection to session manager
el: Áðåíåñãïðïßçóç óýíäåóçò ìå ôï äéá÷åéñéóôÞ óõíåäñßáò

en: Disable sound server usage
el: Áðåíåñãïðïßçóç åîõðçñÝôç Þ÷ïõ

en: Discard accepted words on kill
el: Áðüññéøç ëÝîåùí ðïõ Ýãéíáí äåêôÝò êáôÜ ôïí ôåñìáôéóìü

en: Display brief usage message
el: ÅìöÜíéóç óýíôïìçò åðåîÞãçóçò ÷ñÞóåùò

en: Dock
el: ÅíóùìÜôùóç

en: Documentation:
el: Ôåêìçñßùóç:

en: Don't use X shared memory extension
el: Áðåíåñãïðïßçóç êïéíÞò ìíÞìçò óôá X

en: Down
el: ÊÜôù

en: ERROR:
el: ÓÖÁËÌÁ:

en: E_xit
el: ¸_îïäïò

en: Edit
el: Åðåîåñãáóßá

en: Enable sound server usage
el: Åíåñãïðïßçóç åîõðçñÝôç Þ÷ïõ

en: Enable tooltips
el: Åíåñãïðïßçóç âïçèçìÜôùí

en: End the current game
el: ÔÝëïò ôñÝ÷ïíôïò ðáé÷íéäéïý

en: Error
el: ÓöÜëìá

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: ÓöÜëìá óôçí åðéëïãÞ %s: %s.
    Ãéá áðåéêüíéóç ðëÞñïõò êáôáëüãïõ äéáèÝóéìùí åðéëïãþí åíôïëÞò äþóôå '%s --help'.

en: Exit the program
el: ¸îïäïò áðü ôï ðñüãñáììá

en: Fi_les
el: Áñ_÷åßá

en: Fi_les/
el: Áñ_÷åßá/

en: File
el: Áñ÷åßï

en: Find _Again
el: _ÅðáíÜëçøç áíáæÞôçóçò

en: Fixed Position
el: ÓôáèåñÞ ÈÝóç

en: Font
el: ÃñáììáôïóåéñÜ

en: Font Info
el: Ðëçñïöïñßåò ÃñáììáôïóåéñÜò

en: GNOME Options
el: ÅðéëïãÝò GNOME

en: GOAD ID of the server to activate
el: Êùäéêüò GOAD ôïõ åîõðçñÝôç ðñüò åíåñãïðïßçóç

en: GRAD
el: GRED

en: Gdk debugging flags to set
el: Äéáêüðôçò áðïóöáëìÜôùóçò ôïõ Gdk åíåñãïðïéçìÝíïò

en: Gdk debugging flags to unset
el: Äéáêüðôçò áðïóöáëìÜôùóçò ôïõ Gdk áðåíåñãïðïéçìÝíïò

en: Get a hint for your next move
el: Õðüäåéîç ãéá ôçí åðüìåíç êßíçóç

en: Get config entry
el: ÁíÜãíùóç ðáñáìÝôñïõ

en: Global
el: Êáèïëéêüò

en: Gtk+ debugging flags to set
el: Äéáêüðôåò áðïóöáëìÜôùóçò ôïõ Gtk+ åíåñãïðïéçìÝíïé

en: Gtk+ debugging flags to unset
el: Äéáêüðôåò áðïóöáëìÜôùóçò ôïõ Gdk+ áðåíåñãïðïéçìÝíïé

en: HOSTNAME:PORT
el: ÓÕÓÔÇÌÁ:ÈÕÑÁ

en: Help
el: ÂïÞèåéá

en: Hidden
el: ÊñõììÝíï

en: Host:port on which the sound server to use is running
el: Óýóôçìá:èýñá üðïõ âñßóêåôáé ï åîõðçñÝôçò Þ÷ïõ

en: I couldn't find any installed services.  Either you don't have
    any services installed or I don't know the path to find them.
    In either case, please check your GNOME installation.
el: Äåí âñÝèçêå êáìßá áðü ôéò åãêáôåóôçìÝíåò õðçñåóßåò. Åúôå äåí Ý÷åôå
    åãêáôáóôÞóåé êáìßá õðçñåóßá, åßôå ç äéáäñïìÞ ãéá ôçí åýñåóÞ ôïõò åßíáé Üãíùóôç.
    Óå êÜèå ðåñßðôùóç, ðáñáêáëþ åëÝãîôå ôçí åãêáôÜóôáóç ôïõ GNOME.

en: ID under which GOAD knows this server
el: Êùäéêüò

en: Icon:
el: Åéêïíßäéï:

en: If you choose a font it will appear here
el: ÅÜí åðéëÝîåôå ãñáììáôïóåéñÜ, èá åìöáíéóôåß åäþ

en: Ignore on Arrange
el: Áãíüçóç êáôÜ ôçí ôáêôïðïßçóç

en: Ignore this word
    this time only
el: Áãíüçóç ëÝîçò ìüíï
    áõôÞ ôç öïñÜ

en: Indent
el: Óôïß÷éóç

en: Information
el: Ðëçñïöïñßåò

en: Insert
el: ÅéóáãùãÞ

en: Insert the word
    in your personal dictionary
el: ÅéóáãùãÞ ëÝîçò óôï
    ðñïóùðéêü ëåîéêü

en: Insert the word
    in your personal dictionary
    (if mixed-case preserve
    case-sensitivity)
el: ÅéóáãùãÞ ëÝîçò óôï
    ðñïóùðéêü ëåîéêü
    (äéáôÞñçóç ôõ÷üí äéÜêñéóçò
    êåöáëáßùí/ðåæþí)

en: Insert with case
el: ÅéóáãùãÞ ìå êåöáëáßá/ðåæÜ

en: Ispell command:
el: ÅíôïëÞ ispell:

en: Kill ispell process
el: Ôåñìáôéóìüò äéåñãáóßáò ispell

en: Layer:
el: Óôñþìá:

en: Load an additional Gtk module
el: Öüñôùóç åðéðñüóèåôïõ Gtk module

en: Loading Icons...
el: ÁíÜãíùóç Åéêïíéäßùí...

en: Main dictionary:
el: Êõñßùò ëåîéêü:

en: Make X calls synchronous
el: Óýã÷ñïíåò êëÞóåéò X

en: Make all warnings fatal
el: ¼ëåò ïé ðñïåéäïðïéÞóåéò ïëÝèñéåò

en: Maximized Horizontal
el: Ïñéæüíôéá ÌåãéóôïðïéçìÝíï

en: Maximized Vertical
el: ÊÜèåôá ÌåãéóôïðïéçìÝíï

en: Menu Accelerator Keys
el: ÐëÞêôñá óõíôüìåõóçò ìåíïý

en: Menu Item
el: Ìåíïý

en: Message
el: ÌÞíõìá

en: Minimized
el: ÓìéêñõóìÝíï

en: Modify the file's properties
el: Ôñïðïðïßçóç éäéïôÞôùí áñ÷åßïõ

en: Name:
el: ¼íïìá:

en: New...
el: ÍÝï...

en: Next
el: Åðüìåíï

en: No
el: ¼÷é

en: No Icon
el: Êåíü åéêïíßäéï

en: No Image
el: ÊåíÞ åéêüíá

en: Normal
el: Êáíïíéêü

en: Numbered List
el: ÁñéèìçìÝíïò êáôÜëïãïò

en: OK
el: ÅíôÜîåé

en: Open a file
el: ¶íïéãìá áñ÷åßïõ

en: Open...
el: ¶íïéãìá...

en: PI
el: ð

en: Paste
el: Åðéêüëëçóç

en: Paste the clipboard
el: Åðéêüëëçóç ôùí ðåñéå÷ïìÝíùí ôïõ ôåìá÷ßïõ

en: Pause the game
el: ÐÜõóç ôïõ ðáé÷íéäéïý

en: Personal dictionary:
el: Ðñïóùðéêü ëåîéêü:

en: Pick a Font
el: ÅðéëïãÞ ÃñáììáôïóåéñÜò

en: Pick a color
el: ÅðéëïãÞ ÷ñþìáôïò

en: Preferences...
el: ÐñïôéìÞóåéò...

en: Prev
el: Ðñïçãïýìåíï

en: Preview
el: Ðñïåðéóêüðçóç

en: Print S_etup...
el: _Ñõèìßóåéò åêôýðùóçò...

en: Print the current file
el: Åêôýðùóç ðáñüíôïò áñ÷åßïõ

en: Print...
el: Åêôýðùóç...

en: Program class as used by the window manager
el: ÔÜîç ðñïãñÜììáôïò ãéá ôï äéá÷åéñéóôÞ ðáñáèýñùí

en: Program name as used by the window manager
el: ¼íïìá ðñïãñÜììáôïò ãéá ôï äéá÷åéñéóôÞ ðáñáèýñùí

en: Progress
el: ÅîÝëéîç

en: Properties...
el: Éäéüôçôåò...

en: Question
el: Åñþôçóç

en: Quit
el: ÔÝëïò

en: RAD
el: RED

en: Redo
el: ÅðáíÜëçøç

en: Redo the undone action
el: ÅðáíÜëçøç áêõñùìÝíçò åíÝñãåéáò

en: Redo the undone move
el: ÅðáíÜëçøç ôçò áêõñùìÝíçò êßíçóçò

en: Remove
el: Áöáßñåóç

en: Replace
el: ÁíôéêáôÜóôáóç

en: Replace a string
el: ÁíôéêáôÜóôáóç áêïëïõèßáò

en: Replace the word
el: ÁíôéêáôÜóôáóç ôçò ëÝîçò

en: Repository ID of the server to activate
el: Êùäéêüò öõëáêßïõ (repository) ôïõ åîõðçñÝôç ðñüò åíåñãïðïßçóç

en: Repository ID under which GOAD knows this server
el: Êùäéêüò öõëáêßïõ (repository) ìå ôïí ïðïßï ï ðáñþí åîõðçñÝôçò åßíáé ãíùóôüò óôï GOAD

en: Restart the game
el: Åðáíåêêßíçóç ôïõ ðáé÷íéäéïý

en: Revert to a saved version of the file
el: ÅðáíáöïñÜ áðïèçêåõìÝíçò Ýêäïóçò ôïõ áñ÷åßïõ

en: Run in Terminal
el: ÅêôÝëåóç óå Ôåñìáôéêü

en: STYLE
el: ÓÔÕË

en: Save
el: ÁðïèÞêåõóç

en: Save _As...
el: ÁðïèÞêåõóç _Ùò

en: Save as...
el: ÁðïèÞêåõóç þò...

en: Save the current file
el: ÁðïèÞêåõóç ðáñüíôïò áñ÷åßïõ

en: Save the current file with a different name
el: ÁðïèÞêåõóç ðáñüíôïò áñ÷åßïõ ìå äéáöïñåôéêü üíïìá

en: Score
el: Âáèìïëïãßá

en: Scores...
el: Âáèìïëïãßá...

en: Search again for the same string
el: AíáæÞôçóç ôçò ßäéáò áêïëïõèßáò

en: Search for a string
el: ÁíáæÞôçóç áêïëïõèßáò

en: Select
el: ÅðéëïãÞ

en: Select Color
el: ÅðéëïãÞ ×ñþìáôïò

en: Select dictionary
el: ÅðéëïãÞ ëåîéêïý

en: Select everything
el: ÅðéëïãÞ üëùí

en: Select file
el: ÅðéëïãÞ áñ÷åßïõ

en: Session management options
el: ÅðéëïãÝò äéá÷åßñéóçò óõíåäñßáò

en: Set Layer
el: Êáèïñéóìüò Óôñþìáôïò

en: Set Skip
el: Êáèïñéóìüò ðáñÜëåéøçò

en: Set State
el: Êáèïñéóìüò ÊáôÜóôáóçò

en: Set Workspace
el: Êáèïñéóìüò åðéöÜíåéáò åñãáóßáò

en: Set config entry
el: ÊáôáãñáöÞ ðáñáìÝôñïõ

en: Setup Page...
el: Ñõèìßóåéò óåëßäáò...

en: Setup the page settings for your current printer
el: Êáèïñéóìüò ñõèìßóåùí óåëßäáò ôïõ ôñÝ÷ïíôïò åêôõðùôÞ

en: Shaded
el: ÓêéáóìÝíï

en: Show font size
el: ÅìöÜíéóç ìåãÝèïõò ãñáììáôïóåéñÜò

en: Show this help message
el: ÅìöÜíéóç ôïõ ðáñüíôïò êåßìåíïõ âïçèåßáò

en: Skip
el: ÐñïóðÝñáóç

en: Skip Focus
el: ÐáñÜëåéøç åíåñãïðïßçóçò

en: Skip Taskbar / WinList
el: ÐáñÜëåéøç áðü äáôÜëïãï äéåñãáóéþí

en: Skip Toggles:
el: ÅðéëïãÝò ðáñÜëåéøçò:

en: Skip Window Menu
el: ÐáñÜëåéøç áðü ìåíïý ðáñáèýñùí

en: Sort by correctness
el: Ôáîéíüìçóç óýìöùíá ìå ïñèüôçôá

en: Specify prefix of saved configuration
el: Êáèïñéóìüò ðñïèÝìáôïò áðïèÞêåõóçò ðáñáìÝôñùí

en: Specify session management ID
el: Êáèïñéóìüò êùäéêïý äéá÷åßñéóçò óõíåäñßáò

en: Spell
el: Ïñèïãñáößá

en: Start a new game
el: Åêêßíçóç íÝïõ ðáé÷íéäéïý

en: State Toggles:
el: ÅíáëëáãÝò êáôÜóôáóçò:

en: Sticky
el: Áðáíôá÷ïý ðáñüí

en: Table Borders
el: Ðëáßóéá ðßíáêá

en: Table Fill
el: Ðåñéèþñéá ðßíáêá

en: The user chose No/Cancel with data:
el: Ï ÷ñÞóôçò åðÝëåîå ¼÷é/¶êõñï ìå äåäïìÝíá:

en: The user chose Yes/OK with data:
el: Ï ÷ñÞóôçò åðÝëåîå Íáé/ÅíôÜîåé ìå äåäïìÝíá:

en: The word `%s'
    is not in the dictionary.
    Proceed anyway?
el: Ç ëÝîç `%s'
    äåí õðÜñ÷åé óôï ëåîéêü.
    Íá óõíå÷ßóù;

en: This is an hbox with pixmap and text
el: Áõôü åßíáé Ýíá hbox ìå åéêüíá êáé êåßìåíï

en: Try this before using:
el: Äïêßìáóå ðñßí ôçí ÷ñÞóç:

en: Type:
el: Ôýðïò:

en: Un-Indent
el: Áêýñùóç óôïß÷éóçò

en: Undo
el: Áêýñùóç

en: Undo the last action
el: Áêýñùóç ôåëåõôáßáò åíÝñãåéáò

en: Undo the last move
el: Áêýñùóç ôçò ôåëåõôáßáò êßíçóçò

en: Unknown system error
el: ¶ãíùóôï óöÜëìá óõóôÞìáôïò

en: Up
el: ÅðÜíù

en: Use Font in button with size
el: ×ñÞóç ãñáììáôïóåéñÜò óôï êïõìðß ìå ìÝãåèïò

en: User
el: ×ñÞóôçò

en: Valid chars in words:
el: ¸ãêõñïé ÷áñáêôÞñåò ëÝîåùí:

en: View the scores
el: ÅìöÜíéóç âáèìïëïãßáò

en: WIN_HINTS Test
el: ÄïêéìÞ WIN_HINTS

en: Warning
el: Ðñïåéäïðïßçóç

en: Warning:
el: Ðñïåéäïðïßçóç:

en: Weird number in reply callback
el: ÐáñÜîåíïò áñéèìüò óôï callback áðÜíôçóçò

en: Word:
el: ËÝîç:

en: Workspaces:
el: ÅðéöÜíåéåò åñãáóßáò:

en: X display to use
el: ÅðéëïãÞ ïèüíçò X

en: Yes
el: Íáé

en: _About...
el: _Ðåñß...

en: _Close
el: _Êëåßóéìï

en: _Close This Window
el: _Êëåßóéìï ðáñáèýñïõ

en: _Copy
el: _ÁíôéãñáöÞ

en: _Edit
el: _Åðåîåñãáóßá

en: _Edit/
el: _Åðåîåñãáóßá/

en: _End game
el: _ÔÝëïò ðáé÷íéäéïý

en: _File
el: _Áñ÷åßï

en: _File/
el: _Áñ÷åßï/

en: _Find...
el: _ÁíáæÞôçóç...

en: _Game
el: _Ðáé÷íßäé

en: _Help
el: _ÂïÞèåéá

en: _Help with this
el: Ó÷åôéêÞ _âïÞèåéá

en: _Hint
el: _Õðüäåéîç

en: _New
el: _ÍÝï

en: _New game
el: _ÍÝï ðáé÷íßäé

en: _New/
el: _ÍÝï/

en: _Open...
el: _¶íïéãìá

en: _Paste
el: Åðé_êüëëçóç

en: _Pause game
el: _Ðáýóç ðáé÷íéäéïý

en: _Preferences...
el: _ÐñïôéìÞóåéò...

en: _Print
el: _Åêôýðùóç

en: _Properties...
el: _Éäéüôçôåò...

en: _Redo
el: _ÅðáíÜëçøç

en: _Redo move
el: _ÅðáíÜëçøç êßíçóçò

en: _Replace...
el: Áíôé_êáôÜóôáóç

en: _Restart game
el: _Åðáíåêêßíçóç ðáé÷íéäéïý

en: _Revert
el: Åðáíá_öïñÜ

en: _Save
el: _ÁðïèÞêåõóç

en: _Scores...
el: _Âáèìïëïãßá...

en: _Select All
el: _ÅðéëïãÞ üëùí

en: _Settings
el: _Ñõèìßóåéò

en: _Settings/
el: _Ñõèìßóåéò/

en: _Undo
el: _Áêýñùóç

en: _Undo move
el: _Áêýñùóç êßíçóçò

en: _View
el: _ÐñïâïëÞ

en: _View/
el: _ÐñïâïëÞ/

en: _Windows
el: _ÐáñÜèõñá

en: _Windows/
el: _ÐáñÜèõñá/

en: cos
el: óõí

en: n
el: ï

en: no
el: ü÷é

en: sin
el: çì

en: tan
el: åö

en: y
el: í

en: yes
el: íáß
